Marek Ťapák – nepochopený génius?

Autor: Simona Mišunová | 12.10.2012 o 12:33 | (upravené 12.10.2012 o 12:40) Karma článku: 7,26 | Prečítané:  1349x

V poslednej dobe sa pomerne často hovorí o novom počine slovenského herca, dabéra, scenáristu a režiséra Mareka Ťapáka. Ide o filmovú verziu jeho projektu Tanec medzi črepinami.

 zdroj : http://www.feelingmovies.sk

Rovnomenné divadelné predstavenie vzniklo pred niekoľkými rokmi, kedy v ňom účinkovali len šiesti účinkujúci. Z tohto komorného projektu vznikla myšlienka na film, ktorý mal premiéru v kinách len nedávno. Na základe tejto snímky bolo doplnené aj divadelné predstavenie, ktoré sa teraz prelína s filmovou verziou.

Vráťme sa však do kina. Na prvý pohľad nesúrodý dej, pochmúrna kamera, nezmyselný strih a bezmyšlienkovité scény. Nič pre diváka, ktorý čaká jasnú myšlienku a má rád klasické filmy. Očakávať od hudobno-tanečného filmu striktné dodržanie dejovej línie a presných filmových pravidiel je však mierne naivné. Možno preto sa diváci rozdelili na dva nekompromisné tábory. Na tých, čo boli nadšení a na takých čo boli maximálne znechutení.

Ťažko povedať, kde je pravda. Ak niekomu hudobno-tanečný žáner nesedí, nenájde pre najnovšiu slovenskú snímku pochopenie. Pre tých, ktorým srdce zaplesá pri zmienení hudby a tanca, je toto to pravé.

Ťapák sa vyhral s kamerou, strihom, hrou svetla, tieňa ale aj samotných farieb. Samotný dej ťažko opísať. Je to jednoducho život človeka. Jeho strasti, radosti, sny. Ťapák ako hlavný hrdina sníva o tom čo by chcel a toto sa mu prelína s realitou. Do ríše predstáv ho ťahá jeho múza – „som vôňa, som tôňa, som tá bez mena“. Z dobrej cesty ho zvádzajú traja kamaráti – divák si pod nimi môže predstaviť akési neresti. Kvôli nim príde o ženu a zároveň ho aj pripravia o život. Potom hlavný hrdina retrospektívne vidí svoj život. Tu vidno akési prepojenie, že človeku na konci jeho cesty prebehne život pred očami. To sa deje aj Ťapákovi, ktorý vidí čo mal, čo stratil a čo mohol mať. A až na konci uvidí nezmyselnosť ľudského hnania sa za niečím vysnívaním, fiktívnym a prehnaným.

Hoci Ťapák už nie je mládenec, nemožno mu odoprieť elán a fantastické nasadenie s akým tancoval. Skvelo ho doplnili tanečníci zo Sľuku, spolu s ktorými tanec dostal iný rozmer. Bola to radosť, bol to boj, bolo to vyjadrenie pocitov, nálad, myšlienok, bola to láska k životu. To všetko sa prelína s Hevierovými textami, ktoré sa jemne a poeticky prepletajú s dejom. Vyjadrené Ťapákovým nezameniteľným sýtym hlasom sa človek zamyslí aj nad tým svojím životom. Za čím ide, čo má a kto ho vábi z cesty. Sú to traja mládenci, alebo je to tá bez mena?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Muži prišli na to, ako po narodení dieťaťa získať viac peňazí

Ak ide na materskú aj muž, rodina si môže pekne privyrobiť. Veľa ľudí o tom nevie.

KOMENTÁRE

Boj s Ficom už nestačí

Pravica by sa mala zamerať na daňovú politiku a kritiku byrokracie.

SVET

V najväčšom austrálskom zábavnom parku zomreli ľudia

Za tragédiou je zrejme dopravný pás na vodnej atrakcii.


Už ste čítali?